Jun 22 2009

За какво е ПАРАЦЕТАМОЛ – Paracetamol

Приложение:
Симптоматично повлияване на слаба до умерена болка – главоболие, зъбобол, слаба умерена постоперативна или посттравматична болка, при повишена телесна температура вследствие на грип или простуда.

ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА
Таблетки

ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ
Paracetamol е противопоказан при свръхчувствителност към paracetamol или някое от помощните вещества, тежки чернодробни заболявания.

СПЕЦИАЛНИ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ И ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ
Не приемайте други лекарства, съдържащи парацетамол (комбинирани лекарствени продукти за лечение на простуда) едновременно с този лекарствен продукт, за да избегнете риска от предозиране.
Трябва да се консултирате с лекар в случай, че:
- Приемате антиконвулсанти, izoniacide или други лекарства (по лекарско или отпуска) без лекарско предписание) заeдно с paracetamol.
- Страдате от чернодробни или бъбречни заболявания.
- Пациенти, приемащи повече от 90 мл концентриран алкохол на ден, трябва да се консултират с лекар преди приемането на paracetamol.

Внимание!
Трябва да се консултирате с Вашия лекар, ако симптомите Ви продължават повече от дни или тези симптоми се придружават от повишена температура, главоболие, обриване, гадене и повръщане повече от 3 дни. Ако Ви предстои оперативна интервенция,
дори и при зъболекар. трябва да съобщите лекаря, че приемате paracetamol.

Ако знаете, че страдате от непоносимост към някои видове захари например лактоза, галактоза и др./, трябва да се консултирате с Вашия лекар, преди да започнете приема този лекарствен продукт.

Paracetamol не предизвиква отпуснатост н замаяност и може да се използва от шофьори и работещи с машини

ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ С ДРУГИ ЛЕКАРСТВА ИЛИ ДРУГИ ФОРМИ НА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ
Едновременната употреба на paracetamol може да засили ефектите на лекарства потискащи кровосъсирването (антикоагуланти и фибринолитици), но клиничната значимост на това взаимодействие е неизвестна. Cholestyramine, антиацидните лекарства и наличието на храна в стомаха намаляват резорбцията на paracetamol.

Metoclopramide domperidon увеличават степента на рeзорбция на paracetamol и засилват ефектите му Едновременното приемане на paracetamol и някои лекарства като phenytoin carbamazepine, phenobarbital, и izoniazide, могат да увеличат риска от хепатотоксични ефекти при употреба на paracetamol.

Paracetamol нe бива да се приема заедно с алкохол, т.к. може да се повиши хепатотоксичността на paracetamol. Пациенти, приемащи повече от 90 мг концентриран алкохол на ден. трябва да се консултират с лекар прели приемането на paracetamol.
За да се избегнат възможни взаимодействия между няколко лекарствени продукта, винаги информирайте Вашия лекар или фармацевт, когато приемате и други лекарства.

БРЕМЕННОСТ И КЪРМЕНЕ

По време на бременност н кърмене paracetamol може да се приема след съвет с лекар.

ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ И КЪРМЕНЕ ВИНАГИ СЕ СЪВЕТВАЙТЕ С ВАШИЯ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ ПРЕЛИ ДА ПРИЕМАТЕ ЛЕКАРСТВЕНИ ПРОДУКТИ ДОЗИРАНЕ И НАЧИН НА ПРИЛОЖЕНИЕ

НЕЖЕЛАНИ ЕФЕКТИ
Често могат да се наблюдават следните нежелани ефекти: повишена чувствителност на кожата към слънцето, гадене и повръщане, нарушение на съня и кошмари, учестен пулс, нервност и раздразнителност, лесна уморяемост, възбуда при децата. В тези случаи
може да се продължи приема на paracetamol или да се премине към други подобни препарати.
Рядко се наблюдават смущения в кръвотворенето, вкл. с риск от кръвоизливи.
Рядко се наблюдават алергични реакции (затруднено дишане, стягане в гърлото, подуване на устните, езика, лицето).
Увреждане на черния дроб (пожълтяваме на кожата и очите, гадене, стомашна болка, лесна уморяемост или дискомфорт) – наблюдават се при токсични дози.

НЕ СЕ КОЛЕБАЙТЕ ДА ПИТАТЕ ВАШИЯ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ ЗА СЪВЕТ.

ПРЕДОЗИРАНЕ
При предозиране е възможно да настъпи увреждане на черния дроб, вкл. тежка чернодробна недостатъчност. При всеки случай на случайно или умишлено предозиране, потърсете незабавно лекарска помощ!

May 31 2009

Какъв лекарствен продукт е Нурофен таблетки и за какво служи?

Нурофен облекчава главоболие, мигрена, болки в кръста, зъбобол, невралгия, менструални болки, ревматични и мускулни болки, както и симптомите при грип и простудни заболявания, съпроводени с температура. Нурофен облекчава болката, намалява възпалението и понижава температурата. Нурофен съдържа 200 мг ибупрофен, който принадлежи към групата на нестероидните противовъзпалителни лекарствени продукти.

Какво се съдържа в Нурофен таблетки ?
Всяка таблетка съдържа: активно вещество ибупрофен 200 мг и следните помощни вещества: кроскармелоза натрий, натриев лаурил сулфат, натриев цитрат, стеаринова киселина, колоидален безводен силиций, кармелоза натрий, талк, гума арабика, захароза,
титанов диоксид, пречистена вода, макрогол 6000, Опакод черен -3-1-8152 HV (съдържа железен оксид, шеллак, соев лецитин и антипенител DC1510) или Черно мастило за печат (съдържа железен оксид, шеллак, пропиленгликол).

Опаковка Нурофен съдържа 12 или 24 таблетки.

Не трябва да приемате Нурофен таблетки ако:
- сте алергични към ацетилсалицилова киселина, ибупрофен или към някоя от съставките на лекарствения продукт
- имате астма, алергични обриви или сърбежи, появява се алергична хрема, когато взимате ибупрофен, ацетилсалицилова
киселина или подобни на тях лекарствени продукти
- имате язва на стомаха или дванадесетопръстника
- сте в последния триместър на бременността .
- вашата възраст е под 12 години

Предупреждения:
Лекарства като Нурофен могат да бъдат свързани с леко увеличен риск от сърдечен инцидент („миокарден инфаркт”) или инсулт.
Всеки риск е по-вероятен при високи дози и при продължително лечение. Не превишавайте препоръчаните дози и продължителността на лечението 3 дни.
Ако имате проблеми със сърцето, прекаран инсулт или мислите, че за Вас може да има риск от появата им (например ако имате високо кръвно налягане, диабет, повишени стойности на холестерол или сте пушач) трябва да обсъдите лечението с Вашия лекар
или фармацевт.

Консултирайте се с вашия лекар преди да започнете да взимате Нурофен таблетки ако:
- имате астма или сте получавали астматични пристъпи
- имате бъбречни, сърдечни или чернодробни проблеми
- имате системен лупус еритематозус или друго смесено съединително тъканно заболяване
- редовно приемате други лекарствени продукти, особено ако това са:
- други облекчаващи болката лекарствени продукти, съдържащи ацетилсалицилова киселина, ибупрофен или други от групата на
нестероидните противовъзпалителни лекарствени продукти
- лекарствени продукти за високо кръвно налягане, включително и диуретици
- лекарствени продукти за разреждане на кръвта (антикоагуланти)
- метотрексат или лекарствени продукти, съдържащи литий – зидовудин
- бременни сте или кърмите

Има данни за единични случаи при употреба на нестероидни противовъзпалителни лекарствени продукти, прилагани продължително и при по-високи дози, които могат да повлияят временно и обратимо възможността за забременяване.

Докато приемате Нурофен таблетки:
Ако сгрешите и приемете повече таблетки от посочената доза, незабавно се свържете с лекар.
Ако симптомите продължат повече от 3 дни и болката и температурата не се повлияват или се появят нови симптоми, консултирайте се с лекар или фармацевт.

Нежелани реакции:
Нурофен 200мг таблетки има добра поносимост и се приема много добре от повечето хора, В отделни случаи могат да се появят следните нежелани лекарствени реакции: стомашни смущения, болка, гадене, стомашна язва, оцветени в черно изпражнения, влошаване на астматични пристъпи, затруднено дишане, бъбречни или чернодробни проблеми, главоболие, замайване и смущения в слуха, много рядко кожни обриви, сърбежи, лющене на кожата, склонност към лесно получаване на синини, подпухналост на лицето.

Лекарства като Нурофен могат да бъдат свързани с леко повишен риск от сърдечен инцидент („миокарден инфаркт”) или инсулт. Ако се появят някои от тези странични реакции или други необичайни симптоми, спрете да взимате лекарствения продукт и незабавно се консултирайте с лекар.

Как да се съхранява лекарствения продукт?
Да не се използва след датата, посочена на опаковката.
Да се съхранява под 25°С.
Запомнете: Да се съхранява на място, недостъпно за деца.

May 14 2009

Ибупром / IBUPROM (Ibuprofen) – противовъзпалително, анти-пиретично и аналгетично действие

Ибупром / IBUPROM (Ibuprofen)

Ибупрофен, както останалите нестероидни, противовъзпалителни средства, оказва противовъзпалително, анти-пиретично и аналгетично действие.

Приложение:
Симптоматично лечение на лека до умерена болка при: главоболие, дисменорея, зъбобол, мускулни болки, посттравматични болки, болки в гърба, ревматични болки, ишиас, болки при възпаление на гърлото и повишена температура.

Съдържание:
Една обвита таблетка съдържа: Лекарствено вещество: Ibuprofen 200 мг

Помощни вещества:
Ядро: целулоза на прах, царевично нишесте, прежелатинирано нишесте, смола от Гуар, талк, кросповидон, силиконов диоксид, хидрогенизирано растително масло.

Покритие: Изопропил алкохол, хидроксипропил целулоза, полиетилен гликол, желатин, захароза, каолин, сладкарска захар, калциев карбонат, талк, акация, титаниев диоксид, захарен сироп, Opalux White AS 7000, восък от Карнауба. Мастило за щамповане – Opacode Black S-1-17823.

ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА И КОЛИЧЕСТВО В ЕДНА ОПАКОВКА
Обвити таблетки – 2 филм таблетки в пликче, 6 филм таблетки в блистер в картонена опаковка, 10 филм таблетки в блистер в картонена опаковка, 50 филм таблетки в бутилка в картонена опаковка.

ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ
Свръхчувствителност към ибупрофен или някое от неактивните вещества на продукта, хеморагична диатеза, обостряне на хронична пептична и дуоденална язвена болест. Данни за алергия към ацетилсалицилова киселина и други нестероидни противовъзпалителни лекарствени продукти (висока температура, пристъп на астма, обрив). Обостряне на хронични стомашни и дуоденални язви, нарушения на кръвосъсирването. Да не се прилага при деца под 12 години, освен по лекарско предписание.

СПЕЦИАЛНИ ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ ПРИ УПОТРЕБА
Да не се прилага едновременно със салицилова киселина и други нестероидни противовъзпалителни лекарствени продукти. НСПВС биха могли да засилят нежеланите гастроинтестинални ефекти на ибупрофена. Да се прилага с повишено внимание при пациенти с бъбречна или чернодробна недостатъчност, анамнеза за пептична язва или кървене от стомашно-чревния тракт, артериална хипертония, астма. Лечението на болката не трябва да превишава 10 дни, освен, ако не е назначено от лекар.
При жени може обратимо да потисне фертилитета, което трябва да се има в предвид при намерения за забременяване.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ
Лекарства като Ibuprom могат да бъдат свързани с леко увеличен риск от сърдечен инцидент („миокарден инфаркт”) или инсулт. Всеки риск е по-вероятен при високи дози и при продължително лечение. Не превишавайте препоръчаните дози и продължителността на лечението.

Ако имате допълнителни въпроси или необходимост от съвет, моля, обърнете се към Вашия лекар или фармацевт.Ако оплакванията се усилят или не изчезнат след няколко дни, трябва да се свържете с лекар.

  • София